Modelovanie z hmoty Cernit
Cernit je polymérová hmota podobná hmote Fimo. Ide o modelovaciu hmotu ktorá je pri práci mäkká ako plastelína a po upečení v bežnej domácej rúre vytvrdne. Cernit ponúka až 77 rôznych farebných prevedení a je vhodný ako pre začiatočníkov tak aj pre profesionálov. Polymérová hmota je jedným z najvšestrannejších tvorivých produktov na trhu. Dá sa využiť na tvorbu šperkov, modelovanie rôznych figúriek, miniatúr, bábik, a podobne. Cernit sa kombinovať aj s inými materiálmi ako napríklad sklo, drevo, kov a podobne. Upečená hmota sa dá dodatočne ešte upravovať napríklad lakom alebo farbami. CERNIT je rozdelený do piatich kategórií:
|
|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Ako postupovať pri práci s Cernitom?
Ešte predtým než Cernit vôbec otvoríte je potrebné si poriadne umyť ruky a ubezpečiť sa, že vaše pracovné miesto je čisté a zbavené prachu či iných nečistôt (špina sa môže prilepiť na Cernit a znehodnotiť ho). Na modelovanie je praktické používať vhodnú rovnú podložku, napríklad sklenenú dosku.
Začneme tým, že si vezmeme časť Cernitu a budeme ju miesiť medzi dlaňami. Teplom a miesením modelovacia hmota zmäkne a bude jednoduchšie tvarovateľná. Ako pomôcku môžete použiť napríklad aj mlynček na cestoviny (lis). Ak je Cernit trochu tvrdší, jeho rozmodelovanie môže trvať aj 5 až 10 minút, kým sa dosiahne požadovaná mäkkosť. Pokiaľ nie je modelovacia hmota dostatočne rozmiesená, nemôžete s ňou dosiahnuť požadované výsledky. Predovšetkým si vezmite dostatok času, nebojte sa, experimentujte, skúšajte rôzne techniky a hlavne sa bavte. Cernit totižto ponúka nespočet možností :) |
![]() |
Ak plánujete zložitejšie tvary alebo vzory, sú ma modelovanie takmer nevyhnutné modelovacie pomôcky. Môžu to byť jednoduché veci ktoré nájdete doma (napr. sklenená fľaša, nožničky, hrnček, šmirgľový papier a pod.) alebo pomôcky presne určené na modelovanie (napr. Lis na modelovanie hmoty - Mlynček na cestoviny, extrúder, silikónové textúry, vykrajovátka, atď.). Samozrejme vždy pred prácou v Cernitom pomôcky skontrolujte či sú čisté.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Po vymodelovaní požadovaného tvaru prichádza na rad vypekanie. Vypekáme všetko naraz potom ako skončíme s modelovaním. Na plech položíme papier na pečenie a naň následne poukladáme naše výtvory z Cernitu. Vložíme do normálnej elektrickej rúry (nepoužívajte mikrovlnku!) vyhriatej na 110°C až 130°C a pečieme približne 30 minút. Cernit môže pri pečení trochu zapáchať, je to normálna reakcia. Ak je však zápach až príliš intenzívny môže to znamenať že sa Cernit páli. Pokiaľ vypaľujete menšie či príliš tenké predmety, môžete čas pečenia skrátiť podľa vlastného uváženia avšak nemalo by to byť menej než 15-20 minút.
Po upečení necháme Cernit vychladnúť. Následne ho môžeme ešte dodekorovať podľa vlastného uváženia napríklad lakom alebo acrylovými farbami.
Lak na Cernit:
Cernit Varnish je lak na vodnej báze určený na dodatočnú úpravu premetov vyrobených z polymérovej hmoty Cernit. Lak sa používa na ochranu dekorácie, zachovanie iskry a intenzity farby. Môže sa použiť aj na iné polymérové hmoty ako napríklad Fimo, Premo, atď.
Lak sa nanáša na už vypečený a vychladnutý Cernit pomocou obyčajného štetca. Lak je suchý na dotyk približne po 20 minútach, avšak plne sa vysuší až po 24 hodinách. Pre lepší efekt sa odporúčajú naniesť 2 vrstvy.
Výtvory šikovných deti na dennom letnom tábore: