Kraklovanie (krakelovanie)
Skvelým variantom servítkovej techniky je kraklovanie. Potrebujeme navyše len kraklovací lak (praskací lak), vďaka ktorému dostanú predmety nádych starých časov. Efekt popraskaného povrchu je veľmi pekný na rámoch obrazov, na nábytku, ale dá sa využiť takmer kdekoľvek.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Postup práce
Popraskaný povrch si musíme vytvoriť ešte pred nalepením motívu zo servítky alebo dekupážneho papiera. Je dobré povrch najprv nalakovať bezfarebným lakom a nechať ho dobre zaschnúť. Dokonale zaschnutú plochu pretrieme slabou vrstvou kraklovacieho laku a necháme opäť zaschnúť. Pri sušení si môžeme pomôcť fénom.
Ak chceme menšie trhlinky, necháme kraklovací lak schnúť dlhšie - cca 4 hodiny. Nenechávame ho ale schnúť príliš dlho, už by nám nepopraskal. Potom nanášame vrchnú vrstvu akrylovej farby. Tá by mala byť svetlejšia, pokiaľ budeme ešte prekrývať servítkou. Pracujeme rýchlo, pretože trhlinky vznikajú takmer okamžite. Je dobré štetec do farby dostatočne namočiť. Čím väčšiu vrstvu farby nanesieme, tým väčšie trhlinky vznikajú. Farbu môžeme natrieť rôznymi spôsobmi, je dobré si to vyskúšať, trhliniek sa nám budú robiť podľa toho, či farbu natrieme horizontálne k náteru laku, alebo striedavými ťahmi. Farbu môžeme naniesť aj pomocou špongie. Po zaschnutí môžeme nalepiť motív zo servítky. Na záver je možné hotové dielko ešte prelakovať - dosiahneme tak predĺženie jeho životnosti.
Sieť a šírka trhliniek závisí na teplote vzduchu pri schnutí náteru a sile vrstvy náteru. Pokiaľ urýchlime schnutie napr. fénom alebo sušením predmetu na radiátore, sú sieť i trhlinky spravidla viac nepravidelné, než pri prirodzenom schnutí. Veľkosť siete a šírku trhliniek je možné čiastočne ovplyvniť silou vrstvy základného náteru, na ktorý použite lak na decoupage, pri nanesení niekoľkých vrstiev základného náteru je sieť väčšia a trhlinky širšie. Jednotlivé nátery je treba nechať zaschnúť, pri izbovej teplote 1 - 2 hodiny, pri urýchlení schnutia záleží vždy na teplote zdroja teplého vzduchu. Lepšie je naniesť 1-3 základné nátery než jeden silný, hlavne z dôvodu pravidelnosti vrstvy. Pravidelnejšia sieť vznikne pri procese prirodzeného schnutia a rovnakej vrstve náteru. Pri izbovej teplote je možné aplikovať vrchný kraklovací lak na základný náter približne po 2 hodinách. S viacvrstvovým základným náterom sa čas úmerne predlžuje. S vrchným kraklovacím lakom je treba pracovať čo najrýchlejšie, pretože začína skoro schnúť a pri zasahovaní štetcom do už natretej časti môžu vzniknúť rôzne nerovnosti, bublinky apod., ktoré ale v konečnom výsledku nemusia byť vždy na škodu. I tu sa dá ešte ovplyvniť sieť a šírka trhliniek silou vrstvy náteru, i keď pri rýchlom roztieraní je potrebná zručnosť. (Niektoré návody odporúčajú dve vrstvy vrchného kraklovacieho laku, ale mnohým sa to vôbec neosvedčilo.)