Enkaustika
Enkaustika je maľba horúcim voskom, žehličkou, perom. Technika, ktorou sa maľovalo už pred 2500 rokmi. Zabudnutá, znovu objavená vďaka technickej revolúcii, o poznanie zjednodušená. Jedným z mnohých umelcov, ktorí dokázali oceniť jej úžasné kvality, bol aj Pablo Picasso. Umelci ju uplatňujú hlavne v abstraktnej, modernej tvorbe, no je možné ňou tvoriť, napr. aj krajinky. Kto jej príde na chuť, už sa jej nevzdá.
Výhody:
- veľmi rýchla technika
- schne takmer okamžite
- pokiaľ nieje aplikovaná na mäkký povrch, tak nepraská
- je farbostála, vode odolná
- keď je to potrebné, maľba môže byť aj mierne plastická
- vosk je priľnavý, na mnohé povrchy - drevo, sklo, keramiku, papier, plátno
- prevedenie môže byť matné, alebo lesklé, záleží od konečnej úpravy
- dielo je možné pretvárať donekonečna, až kým nie je autor úplne spokojný
- tvorca má k dispozícii, širokú škálu pracovných nástrojov, ako môže vosk nanášať, preto je táto technika ozaj širokospektrálna a to „pravé orechové“ si v nej nájde každý
- s touto technikou je možné dosiahnuť efekty, ktoré sú s inou technikou nedosiahnuteľné
- použitie prírodných materiálov (vosk je z 80% včelí, zvyšok tvoria pigmenty),v širokej farebnej škále. Je možné ho ďalej miešať, takže vznikne nekonečná škála odtieňov.
Tipy:
Maľba enkaustickým perom- pero s vymeniteľnými nádstavcami je ideálny nástroj na vytváranie malých diel, ale aj dotváranie detailov v už hotových dielach.
Maľba enkaustickou žehličkou- žehlička nám umožňuje, napr. nanášanie podkladu, maľovanie menších obrazov, ale slúži aj ako pomôcka na topenie vosku pri daľších variantách enkaustického maľovania.
Maľba teplovzdušnou pištoľou-pomocou žehličky nakvapkáme vosk a rozfúkame pištoľou.Takéto dielo je do veľkej miery náhodné, ale rozhodne stojí tento variant enkaustiky za vyskúšanie. Výhodou je, že sa ňou dajú tvoriť aj diela väčších rozmerov.
Maľba na sklokeramickej doske- je tiež veľmi zaujímavý variant, ktorý nám ponúka možnosť využiť ďalšie pomôcky pri tvorbe, sú to napr. prírodné štetce, takže, komu je blízka klasická maľba, má možnosť sa realizovať. Ďalej sú to rôzne škrabky, penové valčeky, razítka....
Maľba pretláčaním cez servítku-pretláčanie nám umožňuje nový pohľad na maľbu, ako takú. Vzniknú diela, nad ktorými sa človek musí zamyslieť, ako ich autor zrealizoval. Takýto efekt je nenapodobiteľný a inými technikami nezrealizovateľný.
Maľba na savý papier-vosk sa správa na savom podklade úplne inak, ako na nesavom. Vosk sa tak veľmi nemieša a ostáva na mieste na ktoré sme ho aplikovali, takže nieje možné robiť také korekcie, ako na nesavom podklade. Preto je dobré rozmyslieť si dopredu, ako bude výsledné dielo približne vyzerať.