Decoupage - Servítková technika

Servítková technika známa tiež ako decoupage (čítaj „dekupáž“) je spôsob dekorácie najrôznejších predmetov z papiera, dreva, hliny, plastu, plechu, polystyrénu, vosku, skla i textilu. Podstata tejto techniky spočíva v tom, že vystrihujeme motívy zo servítok a lepíme ich na najrôznejšie predmety. Najčastejšie sa používajú trojvrstvové servítky - odtiaľ pochádza názov servítková technika. Ak lepíte väčšie plochy, môžete použiť dekupážny papier alebo ryžový papier.

 

Zo servítok oddelíme a použijeme len hornú tenkú vrstvu. Keď z nej vystrihneme požadovaný motív a následne ho nalepíme na dekorovaný predmet, vyzerá, ako by bol namaľovaný. Veľmi pekne predmety pôsobia, keď ich pred zdobením natrieme akrylovou farbou.

 

Čo potrebujeme na servítkovú techniku?

  1. Špeciálne lepidlo na servítkovú techniku. Druh zvolíme podľa typu povrchu, na ktorý chceme servítkovú techniku aplikovať.
  2. Akrylové farby pre hobby použitie.
  3. Servítky s motívmi, ktoré sa vám páčia, dekupážny papier alebo ryžový papier.
  4. Predmet k dekorovaniu. Čokoľvek z terakoty (pr. kvetináče, tanieriky), papiera (pr. krabičky všetkých veľkostí), dreva (vhodné sú hlavne výrobky z neupraveného dreva či MDF,), polystyrénu rôzne tvary – gule, zvončeky, hviezdy, vajíčka a i..), plechu (kanvičky či vedierka), porcelánu (hrnčeky), môžeme dekorovať sviečky i textil (dečky, prestierania, plátené tašky, textilné tašky, tričká).
  5. Ďalej budeme potrebovať štetce na nanášanie farby, lepidlo a nožničky

 

Základný postup

Predmet natrieme svetlou akrylovou farbou. Pripravíme si servítkový motív – vystrihneme obrázok zo servítky a oddelíme dve spodná vrstvy. Zostane nám horná, farebná, veľmi tenká vrstva. Miesto, kam chceme obrázok prilepiť, natrieme slabou vrstvou lepidla pre servítkovú techniku. Priložíme obrázok a jemne uhladíme širokým štetcom smerom od stredu von, aby nevznikli bubliny a záhyby. Potom ešte raz natrieme lepidlom a dávame pozor, aby ho nebolo veľa a servítku sme tak neroztrhali. Necháme zaschnúť.

 

Servítková technika na textil

Potrebujeme špeciálne lepidlo pre textilnú decoupage, ktoré sa väčšinou fixuje zažehlením. Ak je treba, textil najprv vyperieme a vyžehlíme, aby sa nám s ním dobre pracovalo. Látku v mieste, kde chceme mať obrázok, potrieme lepidlom na textil; vybraný motív zo servítky pritlačíme na vlhkú látku. Potom motív znovu natrieme lepidlom na textil, nebojíme sa preťahovať na látku. Ozdobu na úplne suchej látke potom fixujeme niekoľko minút zažehľovaním cez tenkúu tkaninu alebo papier na pečenie na lícnej strane pri teplote určenej pre bavlnu.

Tvar a veľkosť vyberáme podľa potreby; ploché štetce sú vhodné pre nanášanie väčších farebných plôch, guľaté udržia menej farby a sú vhodné skôr pre „kresbu“.

Zvolená látka môže byť i tmavá - zvýraznenie decoupage potom môžeme docieliť dvoma spôsobmi. Buď na mieste plánovanej decoupage natrieme špeciálnymi farbami pre daný materiál svetlejší podklad

 

Servítková technika pre dekoráciu sviečok

Potrebujeme špeciálne nehorľavé lepidlo na zdobenie sviečok.

Sviečku natrieme na určenom mieste lepidlom, priložíme vystrihnutý motív zo servítky, uhladíme, necháme zaschnúť. Potom ešte raz pretrieme.

 

Servítková technika na porcelán, keramiku a sklo

Potrebujeme špeciálne lepidlo Armerina medium alebo priehľadnú farbu podľa typu povrchu. Postupy sa líšia podľa zvoleného média napr. dĺžkou schnutia a fixácie vypaľovaním.

Predmet pred začiatkom práce očistíme, umyjeme a osušíme. Na požadované miesto nanesieme lepidlo/farbu. Vystrihnutý motív zo servítky priložíme, ak je treba, jemne uhladíme a znovu natrieme. Hlavne okraje dobre natrieme. Po zaschnutí fixujeme ozdobu podľa návodu na konkrétnej farbe, napr. vypálením v rúre (okolo 160°C). Ozdobený predmet je potom možné opatrne a len ručne umývať.

 

Decoupage

- francúzske slovo, ktoré možno preložiť ako vystrihovanie, čo vlastne vysvetľuje túto metódu - vystrihovanie zo servítky, čiže voľne preložené - servítková metóda alebo technika. Táto technika umožňuje ozdobiť jednou dekoráciou celé komplety k rôznym príležitostiam, napríklad k Veľkej noci, k Vianociam a rôznym rodinným slávnostiam. Servítky môžeme lepiť na akýkoľvek materiál, ktorý nás napadne a ktorý nám príde pod ruku - keramika, porcelán, drevo, papier, sklo, sviečky, textil, kamienky, umelá hmota, samo tvrdnúca hmota apod. Musíme len dávať pozor a mať na pamäti, že na každý povrch používame špeciálne lepidlo na lepenie servítok alebo papiera.

 

 

 

Ďalšie techniky ktoré vás môžu zaujímať: Kraklovanie, Modelovacie farby - Faconnable

Kategórie e-shopu

Kontakty

 

Kreatívny svet s.r.o
97401 Banská Bystrica

Objednávky a reklamacie:
objednavky@kreativnysvet.eu


Telefón:
+421 903 905 900

Produkt bol pridaný do vášho košíka.

Navrch stránky
Cena bez DPH
Cena s DPH